Przejdź do głównej zawartości

Flawonoidy w walce z rakiem

        
   
         Nowotwory staja się prawdziwą plagą XXI wieku. Wraz z chorobami układu krążenia, są główną przyczyną zgonów. Powodem tego jest nadal dość późna diagnostyka, a także niedobory substancji odżywczych w codziennej diecie. Na świecie prowadzi się obecnie wiele badań naukowych, które nastawione są na sprawdzanie właściwości antynowotworowych różnych związków chemicznych zawartych w żywności. Dużą uwagę poświęca się flawonoidom – naturalnym związkom roślinnym, które wykazują działanie przeciwzapalne, detoksykujące i przeciwnowotworowe.

      Flawonoidy to naturalne związki występujące w roślinach, które potencjalnie mogą być wykorzystywane w leczeniu wielu chorób. Dotychczas opisano ponad 4000 związków flawonoidowych. Związki te nie tylko nadają roślinom różną barwę, ale także stanowią swoistą ochronę przez grzybami, promieniowaniem UV i owadami. Mogą one także hamować różnego rodzaju reakcje enzymatyczne lub pełnić funkcje hormonów. 

     W codziennej diecie źródłem flawonoidów są głównie warzywa (cebula, papryka, pomidory, brokuły), owoce (jabłka, porzeczki, cytrusy, jagody, winogrona), a także przyprawy, wino, zielona herbata, czy zioła – w tym w dużej mierze –  oregano. Flawonoidy dostępne pod postacią kapsułek, czy suplementów diety nie uzupełniają naszego organizmu w te substancje dostatecznie. Znacznie lepszym wyjściem jest stosowanie diety bogatej z flawonoidy pochodzenia naturalnego. 

    Wyniki licznych badań na flawonoidach potwierdziły ich właściwości antynowotworowe. Niektóre z nich mają zdolność do obniżania aktywności kancerogenów, a także zmniejszania częstości występowania nowotworów – co zostało potwierdzone w badaniach na zwierzętach.  Dieta bogata w izoflawony obniża ryzyko zachorowalności na raka piersi (kobiety) i prostaty (u mężczyzn). Izoflawony obecne w zielonej herbacie obniżają ryzyko raka płuc. Flawonoidy – oprócz działania przeciwzapalnego – mają także zdolność do hamowania replikacji DNA komórek nowotworowych, a tym samym do hamowania ich podziałów komórkowych. Wykazano także, że mogą one hamować angiogenezę (tworzenie nowych naczyń krwionośnych) komórek nowotworowych, co zapobiega przerzutom. 

   Na szczególną uwagę zasługują flawonoidy obecne w oregano – apigenina i luteolina. Wykazano, że związki te powodują obumieranie komórek nowotworowych, w tym – jednego z najbardziej niebezpiecznych – raka trzustki. Badania przeprowadził zespół naukowców z Illinois z USA. 

      "Sama apigenina wywołuje śmierć komórkową w dwóch agresywnych liniach ludzkiego raka trzustki. Uzyskujemy najlepsze rezultaty, kiedy potraktujemy komórki nowotworu apigeniną na 24 godziny i potem podamy przez 36 godzin chemoterapeutyk gemcitabine" – powiedziała w wypowiedzi dla "Science" prof. Elvira de Mejia – główna prowadząca badania. 

     Ale po co leczyć, skoro można zapobiegać? Spożywanie dużej ilości warzyw i ziół bogatych w flawonoidy może stanowić skuteczna taktykę obronną przez rozwojem nowotworu. A najważniejszą obroną – jest atak.
    

Komentarze

POPULARNE POSTY

10 cech uwarunkowanych przez geny

Jeśli chcemy wiedzieć jak będziemy wyglądać w wieku dorosłym, czy na starość – wystarczy spojrzeć na swoich rodziców. I podobnie, możemy przewidzieć wygląd naszego dziecka – patrząc na siebie nasz materiał genetyczny to 46 chromosomów, z czego 23 dziedziczymy od ojca, a 23 od matki. Już w momencie zapłodnienia jesteśmy „zaprogramowani” na to jaki będziemy mieć kolor oczu, włosów, wzrost, jak duży będzie nasz iloraz inteligencji i jaki będzie nasz temperament. Mimo, iż połowę DNA dziedziczymy od ojca, a połowę od matki, nigdy dziecko nie wygląda w połowie jak tata, a w połowię jak mama. Dlaczego? Ponieważ istnieją różne warianty tych samych genów: dominujące i recesywne. Gdy w parze chromosomów odziedziczymy wariant dominujący i recesywny, wówczas dziecko odziedziczy cechę dominującą. Ale nie zawsze za nasze cechy odpowiada jeden gen. Często też warunki środowiskowe mają wpływ na to jak się zachowujemy i jak wyglądamy.

Zespół niepękającego pęcherzyka Graafa – LUF

Czym jest Zespół LUF?
    U każdej zdrowej kobiety, podczas cyklu menstruacyjnego - mniej więcej około 14 dnia, dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienia komórki jajowej. Wszystko sterowane jest za pomocą hormonów. Gwałtowny wzrost poziomu hormonu luteinizującego (LH), prowadzi do tzw. „luteinizacji” - pęcherzyki jajnikowe przekształcają się w ciałko żółte. A jak jest u kobiet z zespołem LUF?

„Historia dildo – od prehistorii aż do dziś”

Nie tak dawno, na naszym blogu pojawił się artykuł dotyczący najnowszych badań nad wyhodowaniem sztucznego penisa. Tak jak w tamtym przypadku sprawa była poważna, tak dziś nieco bardziej humorystycznie - zajmiemy się sztucznymi penisami, które pochodzą sprzed kilku, a nawet kilkudziesięciu tysięcy lat. A konkretnie zajmiemy się tematem erotycznych zabawek sprzed wieków.