Przejdź do głównej zawartości

Czy przystojny mężczyzna może liczyć na równie przystojnego syna?

        W społeczeństwie panuje powszechne przekonanie, że uroda jest dziedziczona z matki na córkę, czy z ojca na syna. Większość kobiet szuka przystojnych, dobrze zbudowanych mężczyzn na ojców swoich dzieci. Są przekonane że taki przystojniak pomoże jej spłodzić równie przystojnego syna. Jak pokazują wyniki badań przeprowadzonych przez szkockich naukowców - sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana.


     Jak się okazuje – nawet największy przystojniak może spłodzić brzydkiego syna, ponieważ przystojni mężczyźni przekazują swoją urodę córkom. W badaniu przeanalizowano portrety ponad 100 mężczyzn i kobiet. Zauważono, że mężczyźni z klasyczną urodą płodzą zazwyczaj nieatrakcyjnych synów. Przekazują oni im tylko męską sylwetkę i rysy twarzy.

     Inaczej sprawa wyglądała w przypadku córek – niemal zawsze córka przystojnego mężczyzny była atrakcyjna. I to niezależnie od urody matki. Porównywano także potomstwo w przypadku, kiedy oboje rodzice byli atrakcyjni. Niestety i tutaj zła wiadomość dla panów – nie było żadnej gwarancji, że piękna para spłodzi pięknego syna. Sytuacja wydaje się być więc o wiele bardziej skomplikowana.

     W przypadku cech takich jak kolor oczu i włosów sprawa jest znacznie bardziej prosta. Dziś dokładnie wiadomo, jakie geny odpowiadają za te cechy i w jaki sposób się dziedziczą. W przypadku, gdy jeden rodzic ma ciemne oczy a drugi jasne – dziecko najprawdopodobniej urodzi się z ciemnymi, ponieważ jest to cecha dominująca. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku koloru włosów. Jakie cechy możemy jeszcze odziedziczyć po rodzicach z dużym prawdopodobieństwem? Chociażby kształt uszu – te z wolnymi płatkami są cechą dominującą, zaś te z przyrośniętymi – cechą recesywną. Zła wiadomość dla osób z dużym i garbatym nosem – jest to cecha dominująca. Tak więc córki panów z „orlim” nosem najprawdopodobniej go odziedziczą.

     Mimo, że z roku na rok nauka odkrywa przed nami coraz to nowsze tajemnice, to jednak nadal część z nich pozostaje zagadką. Zanim zaczniemy planować wygląd naszego dziecka – pamiętajmy, że najważniejsze aby urodziło się zdrowe.

Komentarze

POPULARNE POSTY

10 cech uwarunkowanych przez geny

Jeśli chcemy wiedzieć jak będziemy wyglądać w wieku dorosłym, czy na starość – wystarczy spojrzeć na swoich rodziców. I podobnie, możemy przewidzieć wygląd naszego dziecka – patrząc na siebie nasz materiał genetyczny to 46 chromosomów, z czego 23 dziedziczymy od ojca, a 23 od matki. Już w momencie zapłodnienia jesteśmy „zaprogramowani” na to jaki będziemy mieć kolor oczu, włosów, wzrost, jak duży będzie nasz iloraz inteligencji i jaki będzie nasz temperament. Mimo, iż połowę DNA dziedziczymy od ojca, a połowę od matki, nigdy dziecko nie wygląda w połowie jak tata, a w połowię jak mama. Dlaczego? Ponieważ istnieją różne warianty tych samych genów: dominujące i recesywne. Gdy w parze chromosomów odziedziczymy wariant dominujący i recesywny, wówczas dziecko odziedziczy cechę dominującą. Ale nie zawsze za nasze cechy odpowiada jeden gen. Często też warunki środowiskowe mają wpływ na to jak się zachowujemy i jak wyglądamy.

Zespół niepękającego pęcherzyka Graafa – LUF

Czym jest Zespół LUF?
    U każdej zdrowej kobiety, podczas cyklu menstruacyjnego - mniej więcej około 14 dnia, dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienia komórki jajowej. Wszystko sterowane jest za pomocą hormonów. Gwałtowny wzrost poziomu hormonu luteinizującego (LH), prowadzi do tzw. „luteinizacji” - pęcherzyki jajnikowe przekształcają się w ciałko żółte. A jak jest u kobiet z zespołem LUF?

„Historia dildo – od prehistorii aż do dziś”

Nie tak dawno, na naszym blogu pojawił się artykuł dotyczący najnowszych badań nad wyhodowaniem sztucznego penisa. Tak jak w tamtym przypadku sprawa była poważna, tak dziś nieco bardziej humorystycznie - zajmiemy się sztucznymi penisami, które pochodzą sprzed kilku, a nawet kilkudziesięciu tysięcy lat. A konkretnie zajmiemy się tematem erotycznych zabawek sprzed wieków.