Przejdź do głównej zawartości

Czy za pomocą myśli możemy sterować ekspresją naszych genów?

     
          Naukowcy z Szwajcarii opracowali metodę, dzięki której będzie można sterować ekspresją genów za pomocą siły umysłu. Syntetyczne urządzenia, które będą mogły kontrolować ekspresję genów, mogą dostarczyć nowych możliwości w przyszłych terapiach genowych i komórkowych.


        Skonstruowano syntetyczny przełącznik kontroli genów za pomocą umysłu, który umożliwia aktywację mózgu i stanów mentalnych za pomocą bezprzewodowego programu do ekspresji genów w ludzkich komórkach. Komputer oparty na elektroencefalografii (EEG) przetwarza stany mentalne – specyficzne programy fal mózgowych połączonych bezprzewodowo z implantem zawierającym specjalnie zaprojektowane komórki aktywowane światłem bliskiej podczerwieni, regulujące ekspresję ludzkiej glikoproteiny SEAP. Sztucznie wytworzona ścieżka sygnalizacyjna łącząca komputer z celową ekspresją genów, zawiera bakteryjną cyklazę reagującą na światło podczerwone, która produkuje drugi przekaźnik w cyklu – c-di-GMP, który z kolei stymuluje geny interferonu. Badania pokazały także, że stadny mentalne tj. medytacja czy koncentracja są w stanie zmienić kontrolę produkcji interferonu w komórkach. 

       Z pomocą cybernetyki powstało urządzenie kontrolowane siłą umysłu, które pozwala aktywować mózg do kontroli bionicznych protez, zaś optogenetyka stworzyła urządzenie połączone z człowiekiem, które w jasny sposób pozwala kontrolować działanie terapeutyczne: poprzez modulacje mózgu, serca i aktywacji genów. Poprzez połączenie cybernetyki i optogenetyki powstało urządzenie, które poprzez stany mentalne tj. koncentracja, medytacja, czy biologiczne sprzężenie zwrotne, wpływa na bezpośrednią kontrolę ekspresji genów w żywych komórkach ssaków. Badania z użyciem tego systemu przeprowadzono z powodzeniem na myszach.

        Skonstruowano także samowystarczalny, bezprzewodowy implant optogenetyczny. Implant taki pozwala bezpośrednio i na odległość kontrolować ekspresję genów. Podłączony do aktywności mózgowych, dostarcza połączeń genetyczno – umysłowych. Jest to nowy wymiar elektromechanicznych implantów tj. rozruszniki serca, wspomagacze ślimaka ucha, protezy oczne, mikropompy uwalniające insulinę, czy protezy bioniczne. 

        W badaniach przeprowadzonych przez naukowców z Szwajcarii udowodniono, że trzy stany – medytacja, koncentracja i biologiczne sprzężenie zwrotne – mogą wpływać na ekspresję transgenu w żywych komórkach. Być może w dalekiej przyszłości, pacjenci będą mogli uczyć się generować pewne stany mentalne tj. uwalnianie od bólu. Urządzenie takie może też będzie miało zastosowanie w leczeniu chorób powiązanych z różnymi aktywnościami mózgu tj. epilepsja. Być może uda się także stworzyć implant produkujący odpowiednie dawki leczniczych białek w czasie, gdy będą one potrzebne. 

Komentarze

POPULARNE POSTY

10 cech uwarunkowanych przez geny

Jeśli chcemy wiedzieć jak będziemy wyglądać w wieku dorosłym, czy na starość – wystarczy spojrzeć na swoich rodziców. I podobnie, możemy przewidzieć wygląd naszego dziecka – patrząc na siebie nasz materiał genetyczny to 46 chromosomów, z czego 23 dziedziczymy od ojca, a 23 od matki. Już w momencie zapłodnienia jesteśmy „zaprogramowani” na to jaki będziemy mieć kolor oczu, włosów, wzrost, jak duży będzie nasz iloraz inteligencji i jaki będzie nasz temperament. Mimo, iż połowę DNA dziedziczymy od ojca, a połowę od matki, nigdy dziecko nie wygląda w połowie jak tata, a w połowię jak mama. Dlaczego? Ponieważ istnieją różne warianty tych samych genów: dominujące i recesywne. Gdy w parze chromosomów odziedziczymy wariant dominujący i recesywny, wówczas dziecko odziedziczy cechę dominującą. Ale nie zawsze za nasze cechy odpowiada jeden gen. Często też warunki środowiskowe mają wpływ na to jak się zachowujemy i jak wyglądamy.

Zespół niepękającego pęcherzyka Graafa – LUF

Czym jest Zespół LUF?
    U każdej zdrowej kobiety, podczas cyklu menstruacyjnego - mniej więcej około 14 dnia, dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienia komórki jajowej. Wszystko sterowane jest za pomocą hormonów. Gwałtowny wzrost poziomu hormonu luteinizującego (LH), prowadzi do tzw. „luteinizacji” - pęcherzyki jajnikowe przekształcają się w ciałko żółte. A jak jest u kobiet z zespołem LUF?

„Historia dildo – od prehistorii aż do dziś”

Nie tak dawno, na naszym blogu pojawił się artykuł dotyczący najnowszych badań nad wyhodowaniem sztucznego penisa. Tak jak w tamtym przypadku sprawa była poważna, tak dziś nieco bardziej humorystycznie - zajmiemy się sztucznymi penisami, które pochodzą sprzed kilku, a nawet kilkudziesięciu tysięcy lat. A konkretnie zajmiemy się tematem erotycznych zabawek sprzed wieków.