Przejdź do głównej zawartości

10 produktów poprawiających pamięć i koncentrację

       
    
     Kłopoty z zapamiętywaniem to przypadłość, która dotyka nie tylko ludzi w podeszłym wieku. Coraz więcej ludzi młodych ma problemy z koncentracją. Często mamy wrażenie, że nauka sprawia nam sporo trudności, że nie przynosi pożądanych przez nas rezultatów. Powodem tych problemów jest zazwyczaj nieodpowiednia dieta. Brak czasu na przygotowywanie posiłków sprawia, że coraz częściej sięgamy po tzw. „śmieciowe jedzenie”, które nie ma żadnych wartości odżywczych. Wówczas nasz mózg zaczyna się buntować, ponieważ brakuje mu „paliwa” do prawidłowego funkcjonowania. Jeżeli nauka sprawia ci trudności, ciągle czegoś szukasz lub też masz nieustanne wrażenie, że o czymś zapomniałeś – ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!


1. Tłuste ryby. Ryby są doskonałym źródłem kwasów omega-3 i omega-6, bez których nasz mózg nie jest w stanie działać poprawnie. Budują one bowiem błonę komórkową neuronów, dzięki czemu nasze komórki nerwowe są w doskonałej kondycji. Dzięki temu zmniejszają one ryzyko zachorowania na Alzheimera. Najwięcej kwasów omega zawiera łosoś, sardynki i makrela. W rybach tych występuje również kwas DHA (dokozaheksaenowy), którego niedobór wywołuje spadek serotoniny, depresję i chorobę Alzheimera. Ryby morskie są też doskonałym źródłem fosforu, który jest niezbędny do uaktywnienia witamin z grupy B. Dlatego powinniśmy spożywać ryby 2-3 razy w tygodniu, aby dostarczyć odpowiednią ilość zdrowych tłuszczów dla naszego mózgu.

2. Pestki dyni. Pestki dyni to niezbędna przekąska podczas nauki do każdego egzaminu. Zawierają one potas, błonnik, wapń, magnez, witaminy z grupy B oraz wiele korzystnych kwasów m.in. pantotenowy, asparaginowy i nikotynowy. Dzięki tym wszystkim korzystnym substancjom - nasz mózg pracuje na najwyższych obrotach. Pestki dyni polepszają naszą pamięć i koncentrację. Pomagają także usunąć toksyny z organizmu, dzięki czemu czujemy się zdrowsi i silniejsi. Są także źródłem cynku, który uważany jest za „pierwiastek inteligencji”.

3. Migdały. Migdały to prawdziwa skarbnica substancji poprawiających pamięć. Mimo iż do najtańszych nie należą – warto po nie sięgać. Migdał są źródłem witamin tj. B1, B2 i PP, które odpowiadają za poprawę pamięci i koncentracji. Posiadają także sporą zawartość magnezu, który pomaga w walce z przemęczeniem i stresem. Ponadto zapobiegają one chorobom serca poprzez obniżanie poziomu "złego" cholesterolu. Zamiast więc marnować pieniądze na chipsy i inne przekąski, może warto zainwestować w migdały.

4. Jajka i oleje roślinne  (zwłaszcza sojowy i rzepakowy). Zawierają one lecytynę, która odpowiada za szybkie przekazywanie impulsów w mózgu. Lecytyna jest źródłem choliny, która jest niezbędna do produkcji fosfatydylocholiny – jednego z najważniejszych neuroprzekaźników. Niedobór choliny sprawia, że czujemy się ospali, zmęczeni i mamy problemy z zapamiętywaniem. Lecytyna poprawia przyswajanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, dzięki czemu nasz organizm jest w stanie więcej ich przyswoić. Lecytyna występuje także w orzeszkach ziemnych i soi.

5. Banany. Nasz mózg zużywa on aż 25% pobieranej przez nas energii. Głównym jej źródłem jest glukoza. Prawie połowa glukozy krążącej we krwi jest zużywana właśnie przez mózg. Najlepszym źródlem energii dla mózgu są cukry złożone, bowiem glukoza uwalniana jest z nich stopniowo, dzięki czemu mózg ma zapewniony stały jej dostęp. Mózg funkcjonuje najlepiej, kiedy we krwi krąży około 25 gramów glukozy. Odpowiada to jednemu bananowi. Poza tym banany są źródłem potasu i magnezu, które także usprawniają pracę naszego mózgu.


6. Brokuły. Brokuły są bogatym źródłem witaminy K, która poprawia funkcje poznawcze oraz umysłowe. Zawierają także dużo witaminy C, witamin z grupy B, beta-karotenu, a także wapnia, żelaza i błonnika. Wspomagają także oczyszczanie organizmu z toksyn i metali ciężkich, które mogą powodować uszkodzenia mózgu. Dodatkowo zawarty w nich sulforafan pobudza produkcję enzymów, które chronią przed zawałem serca i udarem niedokrwiennym mózgu. Nie bez powodu więc brokuł został niedawno okrzyknięty „królem warzyw”.

7. Orzechy włoskie.  Zawierają one dużo kwasów omega-3 i omega-6, które wspomagają pracę mózgu, oraz pomagają obniżyć „zły cholesterol”. Są też źródłem naturalnych fitosteroli i przeciwutleniaczy. Zawierają witaminy B6 i E, które zapobiegają demencji oraz chronią przed wolnymi rodnikami. Jedzenie niewielkiej ilości orzechów pozytywnie wpływa na nasza pamięć i koncentrację. Ponadto zawierają one substancje o działaniu przeciwzapalnym.

8. Gorzka czekolada.  Gorzka czekolada to przede wszystkim bogate źródło magnezu, który wspomaga przekazywanie impulsów nerwowych, oraz chroni nasz układ nerwowy przed uszkodzeniami powodowanymi przez metale ciężkie. Wchłanianie magnezu może być zaburzone przez nadmierne spożywanie alkoholu lub picie dużej ilości kawy. Czekolada zawiera też antyoksydanty, które spowalniają proces starzenia i zapobiegają chorobie Alzheimera. Bogata jest także we flawonoidy, które zwiększają przepływ krwi w mózgu. Poza tym czekolada szybko poprawia nastrój i pomaga w walce w stresem. W 100 g czekolady gorzkiej znajduje się 581 mg potasu, 244 mg fosforu, 165 mg magnezu. 

9. Szpinak.  Jest on jednym z najlepszych warzyw zapobiegających demencji. Zawarte w nim składniki pokarmowe zapobiegają uszkodzeniom DNA oraz spowalniają starzenie się mózgu. Jest też bogatym źródłem witaminy E i kwasu foliowego, który spowalnia utratę pamięci oraz hamuje rozwój Alzheimera. Kwas foliowy stymuluje bowiem produkcje ważnych neurotransmiterów tj. serotonina i noradrenalina. Szpinak zawiera także dużo antyoksydantów, które chronią przed nowotworami.

10. Awokado.  Podobnie jak ryby i orzechy, awokado jest także doskonałym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega. Zawiera również lecytynę oraz dużo witamin: A, B1, B2, C, K i PP. Pomaga również uzupełnić niedobory potasu.

     Jak widzimy lista produktów, które mają zbawienne działanie na nasz mózg jest długa. Oczywiście oprócz powyższych produktów, istnieje cała masa innych, które mają korzystny wpływ na nasze zdrowie. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że to właśnie nasza dieta ma wpływ na nasze samopoczucie, naszą kondycję oraz na to jak długie będzie nasze życie. Wprowadzając do posiłków zdrowe produkty, zapewniamy sobie zdrowie na długie lata. Jeśli mamy problem z doborem odpowiedniej dla nas diety – zawsze możemy skorzystać w pomocy dietetyka, który pomoże dobrać dietę dostosowaną do naszych potrzeb. 

Komentarze

POPULARNE POSTY

10 cech uwarunkowanych przez geny

Jeśli chcemy wiedzieć jak będziemy wyglądać w wieku dorosłym, czy na starość – wystarczy spojrzeć na swoich rodziców. I podobnie, możemy przewidzieć wygląd naszego dziecka – patrząc na siebie nasz materiał genetyczny to 46 chromosomów, z czego 23 dziedziczymy od ojca, a 23 od matki. Już w momencie zapłodnienia jesteśmy „zaprogramowani” na to jaki będziemy mieć kolor oczu, włosów, wzrost, jak duży będzie nasz iloraz inteligencji i jaki będzie nasz temperament. Mimo, iż połowę DNA dziedziczymy od ojca, a połowę od matki, nigdy dziecko nie wygląda w połowie jak tata, a w połowię jak mama. Dlaczego? Ponieważ istnieją różne warianty tych samych genów: dominujące i recesywne. Gdy w parze chromosomów odziedziczymy wariant dominujący i recesywny, wówczas dziecko odziedziczy cechę dominującą. Ale nie zawsze za nasze cechy odpowiada jeden gen. Często też warunki środowiskowe mają wpływ na to jak się zachowujemy i jak wyglądamy.

Zespół niepękającego pęcherzyka Graafa – LUF

Czym jest Zespół LUF?
    U każdej zdrowej kobiety, podczas cyklu menstruacyjnego - mniej więcej około 14 dnia, dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienia komórki jajowej. Wszystko sterowane jest za pomocą hormonów. Gwałtowny wzrost poziomu hormonu luteinizującego (LH), prowadzi do tzw. „luteinizacji” - pęcherzyki jajnikowe przekształcają się w ciałko żółte. A jak jest u kobiet z zespołem LUF?

„Historia dildo – od prehistorii aż do dziś”

Nie tak dawno, na naszym blogu pojawił się artykuł dotyczący najnowszych badań nad wyhodowaniem sztucznego penisa. Tak jak w tamtym przypadku sprawa była poważna, tak dziś nieco bardziej humorystycznie - zajmiemy się sztucznymi penisami, które pochodzą sprzed kilku, a nawet kilkudziesięciu tysięcy lat. A konkretnie zajmiemy się tematem erotycznych zabawek sprzed wieków.