Przejdź do głównej zawartości

Metody naturalnego planowania rodziny


    Obok nieplanowanych ciąż i metod antykoncepcji równie ważne jest świadome planowanie macierzyństwa dzięki metodom naturalnego planowania rodziny. Nie da się ukryć, że jest to jedna z najzdrowszych metod przygotowania organizmu kobiety do bycia mamą.
    Jednak nie do końca jest to takie przyjemne, na jakie wygląda. Metody naturalnego planowania wymagają ogromnych nakładów systematyczności i dokładności w pomiarach. Niemniej jednak warto jest nauczyć się technik, sposobów pomiarów i obserwacji własnego ciała, ponieważ wtedy można z dużą dokładnością określić czas, w którym kobieta ma szanse zajść w ciążę. Naturalne metody planowania mają wiele innych zalet. Jest to przede wszystkim bezcenna wiedza, na temat organizmu kobiety, to także obopólna współpraca partnerów. Zaangażowanie obojga osób starających się o dziecko dodaje motywacji kobiecie, aby zapewnić dokładność i systematyczność w obserwacji. Ponadto nie potrzeba posiadać wykształcenia medycznego, aby móc samemu obserwować zachodzące zmiany w organizmie.

     Do znanych metod naturalnego planowania rodziny zalicza się metodę Rötzera. Jest to inaczej objawowo-termiczna metoda naturalnego planowania rodziny. Polega na obserwacji temperatury ciała zaraz po przebudzeniu, śluzu szyjkowego, szyjki macicy, a także interpretacji zaobserwowanych objawów. Chodzi o zależność pomiędzy wyglądem śluzu i szyjki, a temperaturą ciała. Pozwoli to na wyznaczenie dni płodnych w cyklu. Obserwacje należy prowadzić w sposób ciągły, gdyz każdorazowe pominięcie np. mierzenia temperatury może spowodować źle wyznaczone dni płodne. Ważne jest także, aby temperatura była sprawdzana maksymalnie do 1,5 godzin po przebudzeniu, tylko wtedy wynik będzie najbardziej miarodajny. Najlepszym miejscem pomiaru są usta, odbyt lub pochwa. Śluz monitoruje się kilka razy w ciągu dnia. Wszystkie wyniki wraz z ewentualnymi czynnikami, które mógłby zaburzyć dokładne wyznaczenie dni płodnych zapisuje się na karcie obserwacji.
    Kolejną metodą jest metoda Billingsów, zwana oceną śluzu szyjkowego. Polega głównie na obserwacji zmian śluzu szyjkowego w kolejnych etapach cyklu miesiączkowego. Pary decydujące się na dziecko powinny pobierać codziennie jedną kroplę śluzu z ujścia zewnętrznego szyjki macicy. Metoda Billingsów jest częścią metody objawowo-termicznej, gdyż ważna jest obserwacja jednocześnie temperatury, śluzu oraz szyjki macicy.
     W ostatnich latach popularność zyskała naprotechnologia. Jest to połączenie wszystkich naturalnych metod planowania rodziny w jedną wystandaryzowaną metodę opierającą się na modelach płodności Creightona. Naprotechnologia polega na diagnozowaniu i leczeniu niepłodności, dzięki dokładnym obserwacjom kobiecego organizmu i tworzeniu na tej podstawie indywidualnych wytycznych dla każdej pary. Bardzo ważne jest wybranie odpowiedniej klinki, która indywidualnie i profesjonalnie podejdzie do każdej pary. Więcej informacji o naprotechnologi i naturalnych metodach planowania rodziny można znaleźć na http://www.ziebaclinic.pl/nieplodnosc/naturalne_metody_obserwacji_plodnosciKomentarze

POPULARNE POSTY

10 cech uwarunkowanych przez geny

Jeśli chcemy wiedzieć jak będziemy wyglądać w wieku dorosłym, czy na starość – wystarczy spojrzeć na swoich rodziców. I podobnie, możemy przewidzieć wygląd naszego dziecka – patrząc na siebie nasz materiał genetyczny to 46 chromosomów, z czego 23 dziedziczymy od ojca, a 23 od matki. Już w momencie zapłodnienia jesteśmy „zaprogramowani” na to jaki będziemy mieć kolor oczu, włosów, wzrost, jak duży będzie nasz iloraz inteligencji i jaki będzie nasz temperament. Mimo, iż połowę DNA dziedziczymy od ojca, a połowę od matki, nigdy dziecko nie wygląda w połowie jak tata, a w połowię jak mama. Dlaczego? Ponieważ istnieją różne warianty tych samych genów: dominujące i recesywne. Gdy w parze chromosomów odziedziczymy wariant dominujący i recesywny, wówczas dziecko odziedziczy cechę dominującą. Ale nie zawsze za nasze cechy odpowiada jeden gen. Często też warunki środowiskowe mają wpływ na to jak się zachowujemy i jak wyglądamy.

Zespół niepękającego pęcherzyka Graafa – LUF

Czym jest Zespół LUF?
    U każdej zdrowej kobiety, podczas cyklu menstruacyjnego - mniej więcej około 14 dnia, dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienia komórki jajowej. Wszystko sterowane jest za pomocą hormonów. Gwałtowny wzrost poziomu hormonu luteinizującego (LH), prowadzi do tzw. „luteinizacji” - pęcherzyki jajnikowe przekształcają się w ciałko żółte. A jak jest u kobiet z zespołem LUF?

„Historia dildo – od prehistorii aż do dziś”

Nie tak dawno, na naszym blogu pojawił się artykuł dotyczący najnowszych badań nad wyhodowaniem sztucznego penisa. Tak jak w tamtym przypadku sprawa była poważna, tak dziś nieco bardziej humorystycznie - zajmiemy się sztucznymi penisami, które pochodzą sprzed kilku, a nawet kilkudziesięciu tysięcy lat. A konkretnie zajmiemy się tematem erotycznych zabawek sprzed wieków.