Przejdź do głównej zawartości

Antykoncepcyjny implant zdalnie sterowany


http://www.spidersweb.pl/wp-content/uploads/2014/07/microchip.jpg
Skuteczna antykoncepcja to popularny temat w obecnych czasach. Wiele młodych kobiet stoi przed dylematem, jaką metodę wybrać. Każda obecnie dostępna na rynku metoda ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Najskuteczniejszą obronę przed nieplanowaną ciążą zapewniają pigułki antykoncepcyjne. Trzeba je jednak zażywać codziennie o tej samej porze, co stanowi nie lada problem. Żyjemy w czasach, w których większość kobiet jest zapracowana, więc jak tutaj pamiętać o pigułce, kiedy tyle spraw mamy do załatwienia. A co jeśli nie musiałybyśmy pamiętać, bo zdalnie sterowany system robiłby to za nas? Brzmi niedorzecznie? A jednak jest to możliwe! A raczej będzie w niedalekiej przyszłości...Nowym kandydatem do idealnej antykoncepcji ma być bezprzewodowy, zdalnie sterowany implant wczepiany podskórnie, opracowany przez MicroCHIP z Massachusetts. Projekt zyskał poparcie jednej z najbogatszych osób świata – Billa Gates'a, którego zapewne większość kojarzy z Microsoftem. To nie pierwszy taki projekt popierany przez ów Pana, ponieważ inwestował on także w projekt zajmujący się tworzeniem innowacyjnych prezerwatyw. W nowoczesny zdalnie sterowany implant, Bill Gates wyłożył z własnej kieszeni aż 4,6 mln dolarów.

Jak to działa?

 Przede wszystkim nowoczesny implant rozwiąże problem z jakim borykamy się od lat – kontrolę narodzin. Chip taki będzie wczepiany pod skórę pośladków, przedramienia lub podbrzusza. Wbudowany podajnik uwalniać będzie codziennie dokładną dawkę 30 mikrogramów lewonorgestrelu – hormonu, który obecnie znajduje zastosowanie w pigułkach wczesnoporonnych. W zbiorniku, który mierzy zaledwie 1,5 cm ma znajdować się dawka, która wystarczy aż na 16 lat skutecznej antykoncepcji. Uwalnianie hormonu będzie automatyczne, więc nie będziemy musiały pamiętać codziennie, aby zażyć pigułkę. W dodatku zyskujemy kolejny komfort – „pigułki” zawsze mamy przy sobie. Więc, gdy zdarzy nam się nieplanowany wyjazd, albo spontaniczna impreza– nie musimy wracać do domu po pigułki :).

Gdy zdecydujemy się powiększyć rodzinę...

Ale to nie koniec niespodzianek. Kiedy zdecydujemy się, że nadszedł odpowiedni czas na założenie rodziny, możemy samodzielnie wyłączyć urządzenie, za pomocą przycisku. Po narodzinach dziecka, jeśli chcemy kontynuować antykoncepcję, wystarczy ponownie włączyć implant. I to bez wizyty w klinice, czyli bez czekania w niekończących się kolejkach do gabinetu lekarskiego. Hormon umieszczony w mikrochipie zabezpiecza membrana zrobiona z tytanu oraz platyny. Z jej pomocą uzyskujemy częściową przepustowość pod wpływem przepływającego przez nią prądu elektrycznego. Jak powiedział prezydent MicroCHIPS Robert Farra: „Pomysł użycia cienkiej membrany jako elektrycznego bezpiecznika był największym wyzwaniem i najbardziej twórczym problemem jaki musieliśmy rozwiązać”.

Skąd ten pomysł?

Sama idea powstania antykoncepcyjnego implantu powstała 2 lata temu, kiedy Bill Gates wraz z znajomymi odwiedził Robert Langer’s MIT lab. Spytali oni Langera, czy istnieje możliwość stworzenia „kontrolera narodzin”, który kobiety mogły by dowolnie włączać i wyłączać przez wiele lat. Langer pomyślał, że na mikrochip z kontrolowanym uwalnianiem, który stworzył wraz z kolegami (Michaelem Cimą i Johnem Santinim) w 1990 roku, można by dać licencję MicroCHIP, którzy być może zaoferują pomoc.

Kiedy będzie można korzystać z tego nowego osiągnięcia techniki?

W przyszłym roku rozpoczną się testy kliniczne mikrochipu, zaś wejście na rynek planowane jest na rok 2018. Międzynarodowa koalicja rządów, firm i filantropów niedawno zapewniła, że do roku 2020 dostarczy ten nowoczesny system planowania rodziny do ponad 120 milionów kobiet na całym świecie. Więcej badań jest wymagane, zanim MicroCHIP uzyska zgodę Komisji ds. Leków i Żywności. Należy odpracować szczegóły, które pozwolą na bezpieczne przechowywanie informacji zawartych w bezprzewodowo sterowanym implancie, tak aby nikt inny nie mógł go włączyć lub wyłączyć bez wiedzy posiadającej go kobiety.

 Sama koncepcja mikrochipu, może w przyszłości osiągnąć szeroki zasięg zastosowań. Ta sama technologia może być użyta do implikowania innych leków. Zasięg pacjentów stosujących podobne implanty w przyszłości może być ogromny. Przewiduje się dostosowanie  znacznej lilości specyficznych warunków, aby za pomocą systemu implantów leczyć wiele różnych chorób.  


Komentarze

POPULARNE POSTY

Zespół niepękającego pęcherzyka Graafa – LUF

Czym jest Zespół LUF?
    U każdej zdrowej kobiety, podczas cyklu menstruacyjnego - mniej więcej około 14 dnia, dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienia komórki jajowej. Wszystko sterowane jest za pomocą hormonów. Gwałtowny wzrost poziomu hormonu luteinizującego (LH), prowadzi do tzw. „luteinizacji” - pęcherzyki jajnikowe przekształcają się w ciałko żółte. A jak jest u kobiet z zespołem LUF?

„Historia dildo – od prehistorii aż do dziś”

Nie tak dawno, na naszym blogu pojawił się artykuł dotyczący najnowszych badań nad wyhodowaniem sztucznego penisa. Tak jak w tamtym przypadku sprawa była poważna, tak dziś nieco bardziej humorystycznie - zajmiemy się sztucznymi penisami, które pochodzą sprzed kilku, a nawet kilkudziesięciu tysięcy lat. A konkretnie zajmiemy się tematem erotycznych zabawek sprzed wieków. 

10 cech uwarunkowanych przez geny

Jeśli chcemy wiedzieć jak będziemy wyglądać w wieku dorosłym, czy na starość – wystarczy spojrzeć na swoich rodziców. I podobnie, możemy przewidzieć wygląd naszego dziecka – patrząc na siebie nasz materiał genetyczny to 46 chromosomów, z czego 23 dziedziczymy od ojca, a 23 od matki. Już w momencie zapłodnienia jesteśmy „zaprogramowani” na to jaki będziemy mieć kolor oczu, włosów, wzrost, jak duży będzie nasz iloraz inteligencji i jaki będzie nasz temperament. Mimo, iż połowę DNA dziedziczymy od ojca, a połowę od matki, nigdy dziecko nie wygląda w połowie jak tata, a w połowię jak mama. Dlaczego? Ponieważ istnieją różne warianty tych samych genów: dominujące i recesywne. Gdy w parze chromosomów odziedziczymy wariant dominujący i recesywny, wówczas dziecko odziedziczy cechę dominującą. Ale nie zawsze za nasze cechy odpowiada jeden gen. Często też warunki środowiskowe mają wpływ na to jak się zachowujemy i jak wyglądamy.