Przejdź do głównej zawartości

Mikroślady

    Badania DNA kojarzą się przede wszystkim z analizą materiału genetycznego pobranego z wewnętrznej części policzka. Dzięki szybkiemu postępowi w nauce, możliwa jest także izolacja i analiza DNA z tzw. mikrośladów.
    Gdy nie mamy możliwości pobrania DNA w sposób standardowy (tj. z jamy ustnej), możemy analizować mikroślady – czyli śladowe ilości DNA, które znajdują się np. na.:
 •  chusteczce higienicznej
 •  niedopałku papierosa
 •  prześcieradle
 •  szczoteczce do zębów
 •  wacikach do uszu
 •  plastrze z krwią
 •  bieliźnie
 •  gumie do żucia
 •  szklance, z której piła dana osoba
 •  zębie
 •  zużytej prezerwatywie
 • dziecięcym smoczku
 • szczotce do włosów (materiał biologiczny stanowią włosy)
 • i wielu innych przedmiotach, na których znajdują się śladowe ilości krwi, nasienia, śliny czy włosy.

    Analiza mikrośladów ma bardzo wiele zastosowań. Jednym z nich jest analiza ojcostwa w sytuacji, gdy biologiczny ojciec np. przebywa za granicą, nie chce poddać się testom DNA lub w przypadku śmierci osoby podejrzanej o ojcostwo. W takim przypadku analiza DNA może być niezbędna przy podziale majątku zmarłego mężczyzny. Zazwyczaj wystarczy wówczas wyizolować materiał genetyczny z szczoteczki do zębów, czy z zachowanych z cebulkami włosów.
    Zastosowanie testów DNA ma jednak znacznie szersze zastosowanie, niż stwierdzenie ojcostwa. Analizując mikroślady DNA, możemy udowodnić zdradę naszemu niewiernemu mężowi. Wystarczy, że dostarczymy do analizy majtki domniemanej kochanki, znalezione przypadkowo podczas sprzątania sypialni. Następnie porównując mikroślady z wymazem od podejrzanej o uwiedzenie męża osoby – możemy potwierdzić nasze podejrzenia.
    Na podstawie mikrośladów możemy także schwytać przestępcę, który przypadkowo pozostawił resztki swojego DNA na miejscu zbrodni. Takie ślady zazwyczaj znaleźć można na różnych przedmiotach, których on dotyka. Może to być również wypadnięty włos, czy naskórek pozostawiony na paznokciach broniącej się ofiary.
    Jak widzimy, w dzisiejszych czasach ciężko pozostać całkowicie niezauważonym. Zbrodnia doskonała praktycznie nie istnieje, a zdradzający panowie (i panie) muszą trzymać się na baczności…. Najlepiej więc, pozostać wiernym swojej partnerce :)

Komentarze

POPULARNE POSTY

10 cech uwarunkowanych przez geny

Jeśli chcemy wiedzieć jak będziemy wyglądać w wieku dorosłym, czy na starość – wystarczy spojrzeć na swoich rodziców. I podobnie, możemy przewidzieć wygląd naszego dziecka – patrząc na siebie nasz materiał genetyczny to 46 chromosomów, z czego 23 dziedziczymy od ojca, a 23 od matki. Już w momencie zapłodnienia jesteśmy „zaprogramowani” na to jaki będziemy mieć kolor oczu, włosów, wzrost, jak duży będzie nasz iloraz inteligencji i jaki będzie nasz temperament. Mimo, iż połowę DNA dziedziczymy od ojca, a połowę od matki, nigdy dziecko nie wygląda w połowie jak tata, a w połowię jak mama. Dlaczego? Ponieważ istnieją różne warianty tych samych genów: dominujące i recesywne. Gdy w parze chromosomów odziedziczymy wariant dominujący i recesywny, wówczas dziecko odziedziczy cechę dominującą. Ale nie zawsze za nasze cechy odpowiada jeden gen. Często też warunki środowiskowe mają wpływ na to jak się zachowujemy i jak wyglądamy.

Zespół niepękającego pęcherzyka Graafa – LUF

Czym jest Zespół LUF?
    U każdej zdrowej kobiety, podczas cyklu menstruacyjnego - mniej więcej około 14 dnia, dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienia komórki jajowej. Wszystko sterowane jest za pomocą hormonów. Gwałtowny wzrost poziomu hormonu luteinizującego (LH), prowadzi do tzw. „luteinizacji” - pęcherzyki jajnikowe przekształcają się w ciałko żółte. A jak jest u kobiet z zespołem LUF?

„Historia dildo – od prehistorii aż do dziś”

Nie tak dawno, na naszym blogu pojawił się artykuł dotyczący najnowszych badań nad wyhodowaniem sztucznego penisa. Tak jak w tamtym przypadku sprawa była poważna, tak dziś nieco bardziej humorystycznie - zajmiemy się sztucznymi penisami, które pochodzą sprzed kilku, a nawet kilkudziesięciu tysięcy lat. A konkretnie zajmiemy się tematem erotycznych zabawek sprzed wieków.