Przejdź do głównej zawartości

Dzień Ojca

      Dziś, tj. 23 czerwca, obchodzimy w Polsce „Dzień Ojca”. Święto to obchodzone jest w naszym kraju od 1965 roku, czyli już prawie 50 lat. Dzień Ojca jest znacznie mniej popularny niż Dzień Matki, który obchodzimy w Polsce od 1914 roku. W zasadzie możemy wnioskować, że Dzień Ojca powstał, aby naszym tatusiom nie było przykro, że mamy co roku dostają całą masę laurek i prezentów. Ale zacznijmy od początku...
     Historia obchodów Dnia Ojca swoje początki miała w miejscowości Spokane, w stanie Waszyngton. To właśnie tam, w 1909 roku, Sonora Dodd Smart uświadomiła sobie, że po śmierci mamy, wychowaniem jej i pięciorga jej rodzeństwa zajmował się samodzielnie ojciec. Chciała, aby wiedział, jak bardzo go szanuje i kocha. Udało jej się przekonać duszpasterza i mieszkańców swojej miejscowości, aby poświęcić wszystkim ojcom na świecie dzień 5 czerwca. Tego dnia urodziny obchodził jej tata. Jednak okazało się, że brakuje czasu na przygotowanie uroczystości na ten dzień i wszyscy wspólnie ustalili, że może to być późniejszy termin. Uroczystości odbyły się po raz pierwszy 19 czerwca 1909 roku.
     W 1924 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Calvin Coolidge okazał poparcie dla tego święta. Jednak oficjalnie zatwierdził je dopiero w 1966 prezydent Lyndon Johnson, który nadał Dniu Ojca znaczenie święta narodowego. Od tej pory w USA obchodzone jest w trzecią niedzielę czerwca.
     Dzień Ojca obchodzony jest w wielu krajach na całym świecie, w różnych terminach. Tak jak w Polsce, tj. 23 czerwca, Dzień Ojca świętują w Nikaragui. Najpopularniejszym dniem, w którym obchodzi się Dzień Ojca na świecie, jest trzeci czwartek czerwca. W tym dniu świętuje się go w: Argentynie, Bułgarii, Kanadzie, Chile, Chinach, Czechach, na Węgrzech, Japonii, Meksyku, Holandii, Peru, na Filipinach, w Szwajcarii, w Turcji, Wielkiej Brytanii, na Ukrainie i w Stanach Zjednoczonych. Najwcześniej, bo już 19 marca świętują ojcowie m.in. we Włoszech i Hiszpanii. W Niemczech data ta powiązana jest z dniem uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego. Litwini obchodzą Dzień Ojca w pierwszą niedzielę czerwca, Austriacy - w drugą, a mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Holandii i USA - w trzecią. Ojcowie w krajach skandynawskich muszą czekać na swoje święto aż do drugiej niedzieli listopada.
     Dzień Ojca to również dobra okazja do przemyśleń dla samych ojców. Jeżeli jesteś tatą, a masz wątpliwości, czy naprawdę nim jesteś (np. oboje z żoną macie blond włosy i niebieskie oczy, a dziecko ma ciemne włosy i ciemne oczy), może to dobry dzień aby to wreszcie sprawdzić? Analizy ojcostwa dostępne obecnie na polskim rynku, pozwalają z niemal 100% prawdopodobieństwem stwierdzić ojcostwo. Test taki można wykonać anonimowo, bez obecności matki dziecka. Instytut Genetyki Sądowej – GENETICO, oferuje obecnie takie testy w promocyjnej cenie. Więcej znajdziecie Państwo na: http://www.genetico.pl/ojcostwo.html

Komentarze

POPULARNE POSTY

10 cech uwarunkowanych przez geny

Jeśli chcemy wiedzieć jak będziemy wyglądać w wieku dorosłym, czy na starość – wystarczy spojrzeć na swoich rodziców. I podobnie, możemy przewidzieć wygląd naszego dziecka – patrząc na siebie nasz materiał genetyczny to 46 chromosomów, z czego 23 dziedziczymy od ojca, a 23 od matki. Już w momencie zapłodnienia jesteśmy „zaprogramowani” na to jaki będziemy mieć kolor oczu, włosów, wzrost, jak duży będzie nasz iloraz inteligencji i jaki będzie nasz temperament. Mimo, iż połowę DNA dziedziczymy od ojca, a połowę od matki, nigdy dziecko nie wygląda w połowie jak tata, a w połowię jak mama. Dlaczego? Ponieważ istnieją różne warianty tych samych genów: dominujące i recesywne. Gdy w parze chromosomów odziedziczymy wariant dominujący i recesywny, wówczas dziecko odziedziczy cechę dominującą. Ale nie zawsze za nasze cechy odpowiada jeden gen. Często też warunki środowiskowe mają wpływ na to jak się zachowujemy i jak wyglądamy.

Zespół niepękającego pęcherzyka Graafa – LUF

Czym jest Zespół LUF?
    U każdej zdrowej kobiety, podczas cyklu menstruacyjnego - mniej więcej około 14 dnia, dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienia komórki jajowej. Wszystko sterowane jest za pomocą hormonów. Gwałtowny wzrost poziomu hormonu luteinizującego (LH), prowadzi do tzw. „luteinizacji” - pęcherzyki jajnikowe przekształcają się w ciałko żółte. A jak jest u kobiet z zespołem LUF?

„Historia dildo – od prehistorii aż do dziś”

Nie tak dawno, na naszym blogu pojawił się artykuł dotyczący najnowszych badań nad wyhodowaniem sztucznego penisa. Tak jak w tamtym przypadku sprawa była poważna, tak dziś nieco bardziej humorystycznie - zajmiemy się sztucznymi penisami, które pochodzą sprzed kilku, a nawet kilkudziesięciu tysięcy lat. A konkretnie zajmiemy się tematem erotycznych zabawek sprzed wieków.