Dzień Ojca

23 czerwca, obchodzimy w Polsce „Dzień Ojca”. Święto to obchodzone jest w naszym kraju od 1965 roku, czyli już prawie 50 lat. Dzień Ojca jest znacznie mniej popularny niż Dzień Matki, który obchodzimy w Polsce od 1914 roku. W zasadzie możemy wnioskować, że Dzień Ojca powstał, aby naszym tatusiom nie było przykro, że mamy co roku dostają całą masę laurek i prezentów. Ale zacznijmy od początku…
     Historia obchodów Dnia Ojca swoje początki miała w miejscowości Spokane, w stanie Waszyngton. To właśnie tam, w 1909 roku, Sonora Dodd Smart uświadomiła sobie, że po śmierci mamy, wychowaniem jej i pięciorga jej rodzeństwa zajmował się samodzielnie ojciec. Chciała, aby wiedział, jak bardzo go szanuje i kocha. Udało jej się przekonać duszpasterza i mieszkańców swojej miejscowości, aby poświęcić wszystkim ojcom na świecie dzień 5 czerwca. Tego dnia urodziny obchodził jej tata. Jednak okazało się, że brakuje czasu na przygotowanie uroczystości na ten dzień i wszyscy wspólnie ustalili, że może to być późniejszy termin. Uroczystości odbyły się po raz pierwszy 19 czerwca 1909 roku.
     W 1924 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Calvin Coolidge okazał poparcie dla tego święta. Jednak oficjalnie zatwierdził je dopiero w 1966 prezydent Lyndon Johnson, który nadał Dniu Ojca znaczenie święta narodowego. Od tej pory w USA obchodzone jest w trzecią niedzielę czerwca.
     Dzień Ojca obchodzony jest w wielu krajach na całym świecie, w różnych terminach. Tak jak w Polsce, tj. 23 czerwca, Dzień Ojca świętują w Nikaragui. Najpopularniejszym dniem, w którym obchodzi się Dzień Ojca na świecie, jest trzeci czwartek czerwca. W tym dniu świętuje się go w: Argentynie, Bułgarii, Kanadzie, Chile, Chinach, Czechach, na Węgrzech, Japonii, Meksyku, Holandii, Peru, na Filipinach, w Szwajcarii, w Turcji, Wielkiej Brytanii, na Ukrainie i w Stanach Zjednoczonych. Najwcześniej, bo już 19 marca świętują ojcowie m.in. we Włoszech i Hiszpanii. W Niemczech data ta powiązana jest z dniem uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego. Litwini obchodzą Dzień Ojca w pierwszą niedzielę czerwca, Austriacy – w drugą, a mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Holandii i USA – w trzecią. Ojcowie w krajach skandynawskich muszą czekać na swoje święto aż do drugiej niedzieli listopada.
     Dzień Ojca to również dobra okazja do przemyśleń dla samych ojców. Jeżeli jesteś tatą, a masz wątpliwości, czy naprawdę nim jesteś (np. oboje z żoną macie blond włosy i niebieskie oczy, a dziecko ma ciemne włosy i ciemne oczy), może to dobry dzień aby to wreszcie sprawdzić? Analizy ojcostwa dostępne obecnie na polskim rynku, pozwalają z niemal 100% prawdopodobieństwem stwierdzić ojcostwo. Test taki można wykonać anonimowo, bez obecności matki dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *