Przejdź do głównej zawartości

Czy źle dobrany biustonosz może powodować raka piersi?


    Głosy w tej kwestii są podzielone, nie ma konkretnych hipotez i dokładnych badań, jednak można przypuszczać, że jest pewna korelacja między tymi dwoma rzeczami. Badania donoszą, że ponad 80% kobiet na świecie ma ogromny problem z doborem odpowiedniego biustonosza. Nie da się ukryć, że zakup tej części garderoby nie należy do najłatwiejszych. Coraz częściej w salonach z bielizną można skorzystać z porad brafitterki, która profesjonalnie dopasuje odpowiedni stanik.
     Wszystko rozpoczęło się w Stanach Zjednoczonych. Do stwierdzenia, że noszenie biustonoszy powoduje raka piersi doszło małżeństwo Sydney Ross Singer oraz Soma Grismaijer. Historia zaczęła się w momencie wykrycia u Somy guzka w piersi, w czasie, kiedy była w ciąży. Kobieta starała się znaleźć najmniej inwazyjne metody leczenia. Rozpoczęła od zaprzestania noszenia biustonosza i od regularnego masowania piersi. Dodatkowo korzystała z ziół i suplementów. Efekt był taki, że po 2 miesiącach guzek zniknął. Od tamtej pory para zachęca kobiety do zaprzestania noszenia staników. 

    Jako dowody tej korelacji przywołuje się wyniki zachorowalności na raka piersi w krajach, w których noszenie biustonosza nie było dotychczas popularne. Wraz z przyniesionym cywilizacyjnym nawykiem noszenia tej części bielizny odnotowano gwałtowny wzrost liczby kobiet chorych na raka. Co więcej, u Aborygenek, które nie noszą staników rak piersi praktycznie nie występuje.
     Przeprowadzone przez Singer i Grismaijer badania wykazały, że u kobiet które nie noszą biustonoszy ryzyko zachorowania na raka występuje 100 razy rzadziej niż u kobiet, które mają go na sobie dłużej niż 18 godzin na dobę. Oficjalnie medycyna odrzuca tezę, że ma to jakiekolwiek powiązanie i zarzuca parze, że badania nie zostały przeprowadzone zgodnie z zasadami. Nie mniej jednak pewne jest, że zbyt ciasny stanik wpływa na piersi bardzo niekorzystnie.
    Singer i Grismaijer zachęcają do porzucenia stanika na miesiąc. W zamian proponują bawełniane podkoszulki. Jeżeli istnieje konieczność założenia biustonosza, to tylko na krótki okres czasu. Zaleca się także regularne masaże piersi, tutaj szczególnie mogą wykazać się partnerzy łącząc przyjemne z pożytecznym. Małżeństwo twierdzi, że to na pewno nie zaszkodzi, a kto wie może i pomóc.
     Problem powstaje w momencie zbyt ciasnego biustonosza. Ucisk nie zapewnia prawidłowego działania układu chłonnego. Jego prawidłowe funkcjonowanie jest istotne, gdyż pełni on funkcje odpornościowe.
     Bez względu na to czy noszenie biustonosza może się przyczynić do rozwoju nowotworu czy też nie, podejmowanie tematów doboru bielizny jest istotne chociaż by z tego względu, że nawiązuje do samo kontrolowania się i profilaktyki, która w dzisiejszych czasach jest bardzo ważna. Taka akcja biustonoszowa może przyczynić się do zwiększenia świadomości kobiet jak ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych.

Komentarze

POPULARNE POSTY

10 cech uwarunkowanych przez geny

Jeśli chcemy wiedzieć jak będziemy wyglądać w wieku dorosłym, czy na starość – wystarczy spojrzeć na swoich rodziców. I podobnie, możemy przewidzieć wygląd naszego dziecka – patrząc na siebie nasz materiał genetyczny to 46 chromosomów, z czego 23 dziedziczymy od ojca, a 23 od matki. Już w momencie zapłodnienia jesteśmy „zaprogramowani” na to jaki będziemy mieć kolor oczu, włosów, wzrost, jak duży będzie nasz iloraz inteligencji i jaki będzie nasz temperament. Mimo, iż połowę DNA dziedziczymy od ojca, a połowę od matki, nigdy dziecko nie wygląda w połowie jak tata, a w połowię jak mama. Dlaczego? Ponieważ istnieją różne warianty tych samych genów: dominujące i recesywne. Gdy w parze chromosomów odziedziczymy wariant dominujący i recesywny, wówczas dziecko odziedziczy cechę dominującą. Ale nie zawsze za nasze cechy odpowiada jeden gen. Często też warunki środowiskowe mają wpływ na to jak się zachowujemy i jak wyglądamy.

Zespół niepękającego pęcherzyka Graafa – LUF

Czym jest Zespół LUF?
    U każdej zdrowej kobiety, podczas cyklu menstruacyjnego - mniej więcej około 14 dnia, dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienia komórki jajowej. Wszystko sterowane jest za pomocą hormonów. Gwałtowny wzrost poziomu hormonu luteinizującego (LH), prowadzi do tzw. „luteinizacji” - pęcherzyki jajnikowe przekształcają się w ciałko żółte. A jak jest u kobiet z zespołem LUF?

„Historia dildo – od prehistorii aż do dziś”

Nie tak dawno, na naszym blogu pojawił się artykuł dotyczący najnowszych badań nad wyhodowaniem sztucznego penisa. Tak jak w tamtym przypadku sprawa była poważna, tak dziś nieco bardziej humorystycznie - zajmiemy się sztucznymi penisami, które pochodzą sprzed kilku, a nawet kilkudziesięciu tysięcy lat. A konkretnie zajmiemy się tematem erotycznych zabawek sprzed wieków.